Zboží odesíláme každé pondělí

Pokud uskutečníte objednávku do neděle 12:00, odešleme zboží další den. Při volbě bankovním převodem / kartou zboží odešleme následující pondělí po obdržení platby.

Prasklina na čelním skle od kamínku, která může vést k většímu poškození

Čelní sklo automobilu je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků vozidla. Chrání řidiče i pasažéry před vnějšími vlivy a zajišťuje jasný výhled na cestu. Avšak i malý kamínek může způsobit značné problémy. Prasklina na čelním skle od kamínku je častým problémem, který, pokud není včas řešen, může vést k většímu poškození. Tento článek se zaměřuje na důvody vzniku prasklin, možné důsledky a metody jejich opravy.

Prasklina na čelním skle od kamínku

Jak vznikají praskliny na čelním skle

Praskliny na čelním skle mohou vzniknout z různých důvodů, ale nejčastěji jsou způsobeny nárazem drobných kamínků nebo jiných předmětů, které odletují od kol předjíždějících vozidel. Když kamínek zasáhne čelní sklo, může způsobit drobnou prasklinu nebo „hvězdičku“. Tato malá poškození se mohou postupně zvětšovat vlivem různých faktorů, jako jsou změny teploty, vibrace vozidla nebo vlhkost.

Faktory přispívající k šíření prasklin

 1. Teplotní výkyvy: Náhlé změny teploty, například při použití horkého vzduchu na odmrazení skla v zimě, mohou způsobit, že se prasklina rozšíří.
 2. Vibrace: Jízda po nerovném povrchu nebo vysoké rychlosti mohou vyvolat vibrace, které dále narušují strukturu skla.
 3. Vlhkost: Voda, která se dostane do praskliny, může při zamrznutí a rozmrznutí způsobit její zvětšení.
 4. Další nárazy: Každý další náraz kamínku nebo jiného předmětu může přispět k dalšímu poškození.

Rizika spojená s neopravenou prasklinou

Prasklina na čelním skle není jen kosmetickým problémem. Ignorování drobného poškození může mít vážné důsledky pro bezpečnost a komfort jízdy. Mezi hlavní rizika patří:

Snížená pevnost skla

Čelní sklo je navrženo tak, aby bylo velmi odolné a poskytovalo strukturu vozidla potřebnou pevnost. Prasklina však tuto pevnost výrazně snižuje, což může mít za následek:

 • Sníženou odolnost proti dalším nárazům: Sklo s prasklinou je méně schopné odolávat dalším nárazům a může se snadno rozbít.
 • Ohrožení integrity karoserie: Čelní sklo přispívá k celkové tuhosti karoserie. Poškozené sklo může vést k deformaci karoserie při nehodě.

Zhoršená viditelnost

Prasklina v zorném poli řidiče může výrazně zhoršit viditelnost a tím i bezpečnost jízdy. Oslnění sluncem nebo světly protijedoucích vozidel může prasklinu zvýraznit a znesnadnit řidiči vidět překážky na cestě.

Riziko pokuty

V mnoha zemích je jízda s poškozeným čelním sklem zákonem zakázána. Policie může řidiči udělit pokutu a nařídit opravu nebo výměnu skla, což může být finančně nákladné.

Oprava praskliny na čelním skle

Oprava praskliny na čelním skle je často jednodušší a levnější než výměna celého skla. Existují různé metody a technologie, které mohou efektivně opravit malé praskliny a zabránit jejich dalšímu šíření.

DIY opravné sady

Pro malé praskliny existují opravné sady, které si můžete koupit a použít sami. Tyto sady obvykle obsahují speciální pryskyřici, která se aplikuje do praskliny a poté vytvrdí UV světlem. Proces je relativně jednoduchý, ale vyžaduje pečlivost a trpělivost.

Profesionální opravy

Profesionální oprava je často nejlepší volbou, zejména pro větší praskliny nebo poškození v zorném poli řidiče. Specializované firmy mají vybavení a zkušenosti potřebné k opravě prasklin tak, aby byla zachována původní pevnost a čirost skla. Profesionální opravy mohou zahrnovat:

 • Injekce pryskyřice: Profesionální technici používají vysoce kvalitní pryskyřice a speciální techniky pro jejich injekci do praskliny.
 • Vytvrzení UV světlem: Pryskyřice je vytvrzena pomocí UV světla, což zajišťuje její pevnost a průhlednost.
 • Leštění skla: Po opravě je sklo často leštěno, aby byla prasklina co nejméně viditelná.

Prevence prasklin na čelním skle

Nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům s prasklinami na čelním skle, je prevence. Několik jednoduchých opatření může pomoci minimalizovat riziko vzniku a šíření prasklin.

Bezpečná jízda

 • Udržujte bezpečnou vzdálenost: Jízda za ostatními vozidly s dostatečnou vzdáleností může snížit riziko nárazu kamínků od kol před vámi.
 • Vyhněte se štěrkovým cestám: Jízda po štěrkových cestách výrazně zvyšuje riziko nárazu kamínků do čelního skla.

Pravidelná kontrola skla

 • Kontrola skla: Pravidelně kontrolujte čelní sklo na přítomnost prasklin nebo jiných poškození.
 • Rychlá oprava drobných poškození: Pokud objevíte malou prasklinu, co nejdříve ji opravte, aby se předešlo jejímu zvětšení.

Správné používání topení a klimatizace

 • Postupné ohřívání a chlazení: Náhlé změny teploty mohou způsobit rozšíření prasklin. Postupně ohřívejte nebo chlazte interiér vozidla.

Ochranné fólie

 • Ochranné fólie: Instalace ochranné fólie na čelní sklo může pomoci absorbovat nárazy kamínků a snížit riziko vzniku prasklin.

Závěr

Prasklina na čelním skle od kamínku může vypadat jako drobný problém, ale pokud není včas řešena, může vést k vážným bezpečnostním rizikům a nákladům. Pravidelná kontrola, rychlá oprava a preventivní opatření mohou pomoci udržet vaše čelní sklo v dobrém stavu a zajistit bezpečnost vaší jízdy. Pokud máte jakékoli pochybnosti o stavu vašeho čelního skla, neváhejte se poradit s odborníkem a provést potřebné opravy.